Przebudowa i rozbudowa domu jednorodzinnego w Gandia

Projekt dotyczył adaptacji istniejącego domu, który znajduje się przy terenach portowych miasta Gandia w Hiszpanii i służył prawdopodobnie jako zaplecze portowe, mieszkania lub kramy. Pierwotnie były to 3 segmenty identycznych domków składających się z kilku pomieszczeń i głębokiego podcienia, które opierało się na grubych filarach. Z uwagi rok powstania i klimat jest to budynek bez izolacji termicznej i z typowymi metalowymi ościeżnicami.

Budynek na przestrzeni lat ulegał wielu rozbudowom i przeróbkom. Przede wszystkim został nadbudowany o kolejną kondygnację dostępną przez zewnętrzne schody. Zabudowane zostały podcienie a pod schodami powstała prowizoryczna kuchnia i jeszcze dodatkowy schowek, którego wysokość nie pozwala na wygodne użytkowanie. Dużym problemem jest również brak izolacji termicznej, przez co budynek bardzo nagrzewa się latem i wychładza zimą, przy czym pozbawiony jest źródła ciepła. Z tymi wszystkimi problemami zgłosił się do mnie klient.

Projekt polegał na zaprojektowaniu nowego stropu nad kuchnią i magazynem, wyrównania elewacji frontowej, likwidacji łuków i wymianie stolarki okiennej. Dodatkowo zaprojektowane zostało zadaszenie zachodniego tarasu, który będzie jednocześnie podkonstrukcją dla paneli fotowoltaicznych. Zaprojektowane została również termomodernizacja, z czego najtrudniejszym elementem była izolacja schodów, które stanowią przegrodę zewnętrzną. Budynek został wyposażony w kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza do części pomieszczeń. W pozostałych przewidziano ogrzewanie elektryczne, wykorzystujące energię z paneli fotowoltaicznych.

Scroll to Top