Dom na 5-tkę w Radości
Dom pod Warszawą, w otoczeniu sosnowego lasu, zaprojektowałam dla fantastycznej pięcioosobowej rodziny. W założeniu dom miał być niewielki, do 150 m2 i energooszczędny. Wybór padł na sprawdzoną stylistykę – zwarta bryła na planie prostokąta z dwuspadowym dachem, co również sprzyjało oszczędności energii. Elewacje są tynkowane w kolorze białym, na fragmentach licowane drewnem – termo sosną, dach kryty płaską blachodachówką w kolorze antracytowym. Stolarka okienna drewniana w naturalnym kolorze lakierowana oraz widoczne elementy konstrukcji drewnianej nadają domowi bardzo ciepły i naturalny wygląd, zwłaszcza w otoczeniu wysokich sosen.
Ilekroć odwiedzam ten dom pełen światła to czuje się jak u siebie. Inwestorzy stworzyli fantastyczny klimat wykańczając dom i dopełniając dodatkami w zgodzie z architekturą i otaczającym go sosnowym lasem.
Usytuowanie na działce
Działka ma bardzo nieregularny kształt z wjazdem od północy, co akurat bardzo nam pasowało, bo zostawiało dużo miejsca od południa na ogród. Dom został usytuowany tak, żeby pomieszczenia zapleczowe znajdowały się od strony ulicy (tj. przedsionek, pralnia z kotłownią, klatka schodowa i łazienka), wejście od wschodu a część dzienna (kuchnia i salon z jadalnią) otwierały się na ogród od strony południa. We wschodniej części działki została zlokalizowana wiata śmietnikowa i altana garażowo-gospodarcza. Przed salonem rozpościera się duży drewniany taras częściowo zadaszony wydłużonym dachem.
Elewacja i materiały
Dom został wybudowany w tradycyjnej technologii: bloczki Porotherm P+W murowane na cienkiej zaprawie klejowej, ocieplone styropianem o grubości 25 cm i licowane wyprawą tynkarską. Elewacja na fragmentach, zwłaszcza w okolicy wejścia i okien tarasowych została wykończona thermo sosną, co pięknie współgra z drewnianymi elementami konstrukcji (ganek, krokwie, słupy),ażurowymi ściankami, balustradami i drewnianą stolarka okienną. Dach, obróbki blacharskie i rynny zostały zaprojektowane w kolorze antracyt z myślą o montażu paneli fotowoltaicznych. Dzięki zbliżonym kolorom nie będą rzucały się w oczy. Całości dopełniają drewniane meble i wiklinowe fotele oraz klosze. Cudowny i sielski ganek zaprasza do środka i zapowiada gościnną i przytulną atmosferę we wnętrzach.
Układ pomieszczeń
Inwestorzy chcieli mieć stosunkowo mały, kompaktowy dom, ale dla dosyć licznej rodziny i z pokojem do pracy, który miał służyć również dla gości. Powstało kilka wersji układów, gdzie każde pomieszczenie walczyło o dostęp do światła, zwłaszcza od wschodu. Ostatecznie udało się wypracować układ, w którym w części dziennej słońce jest przez cały dzień!
Do domu wchodzimy od strony wschodniej do holu z miejscem na pozostawienie okryć i butów. W pobliży znajduje się również podręczna garderoba i wejście do kotłowni z pralnią. Następnie wchodzimy do korytarza, który biegnie wzdłuż części dziennej i kończy się gabinetem z oknem na ogród. Po prawej stronie znajdują się schody, wc i łazienka dla gości. Po prawej stronie znajduje się strefa dzienna: kuchnia dostępna przez jadalnię z ukrytą spiżarnią, jadalnia z dużym stołem i na końcu strefa wypoczynku z pianinem, biblioteczką i kanapami. W ciepłe dni funkcję jadalni pełni bardziej stół na tarasie oddalony o dwa kroki od kuchni.
Na poddaszu znajdują się pokoje wszystkich domowników oraz dwie łazienki: rodziców i dzieci. W sypialni rodziców wygospodarowana została niewielka garderoba z oknem dachowym, która obecnie stała się azylem Pani domu, czyli domowym kieszonkowym biurem.
Wnętrza
Stylistyka wnętrz jest bardzo spójna z architekturą. Króluje biel ścian i naturalne drewno (podłogi, schody, drzwi, widoczne elementy więźby dachowej). Jedynie w miejsce mocnego antracytu weszły delikatniejsze szarości. Na poddaszu specjalnie zostawiliśmy widoczne belki, dzięki czemu dzieci mają więcej swobody w korzystaniu z własnych przestrzeni. Na belkach zawisły hamaki, chusty akrobatyczne, kółka gimnastyczne a nawet został stworzony mini azyl, gdzie można się schować. Wnętrza są urządzone prosto, ale z dużym wdziękiem.